Free cookie consent management tool by TermsFeed

Proč máme rádi kombinaci fasádní omítky a dřevěného obkladu?

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi klasickou fasádní omítkou a dřevěným obkladem? Rozhodně nejen estetické. Obě varianty mají skvělé vlastnosti, které se ale liší z hlediska izolace, odolnosti, nároků na údržbu a vhodnosti umístění.  

Fasádní omítka 

Klasická fasádní omítka dodá exteriéru hladký, moderní, čistý a jednotný vzhled. Můžete si vybrat ze široké palety barev – kreativitě se meze nekladou. Dlouho odolává povětrnostním vlivům a není náročná na údržbu. Při dobře provedeném kontaktním zateplení pomůže skvěle izolovat bez tepelných mostů. My standardně používáme pastovitou silikonovou omítku o zrnitosti 1,5 mm. 

Dřevěný obklad 

Přírodní dřevěný obklad odpovídá současným trendům v bydlení. Vypadá šik, dobře izoluje a díky provětrávané mezeře skvěle odvádí vlhkost. My používáme prkna ze sibiřského modřínu, který je přirozeně rezistentní proti dřevokazným houbám a ve srovnání například se smrkem má dlouhou životnost i bez časté obnovy nátěru. V nadstandardním provedení prkna před instalací natíráme kvalitním olejem. Druhý nátěr je potřeba provést po třech měsících od instalace. Nátěr lze po čase obnovovat, aby si obklad zachoval odolnost i hezký vzhled. Někomu se ale i líbí i přírodní zešednutí prken, jaké dnes často vídáme například na horských chalupách. Výhodou modřínu je, že opravdu hezky stárne. 

Proč dřevěný obklad umisťujeme primárně kolem vstupů na terasu? 

Posezení na terase znamená zvýšený pohyb kolem fasády, přenášení nábytku a jídla, opírání, zdobení květinami… To vše zvyšuje riziko vzniku různých oděrek a skvrn. Dřevěný obklad to však snese a vypadá pěkně, i když stárne. Na rozdíl od omítky lze lokální poškození jednoduše přebrousit, případně přetřít lazurou.  

Rádi najdeme nejlepší řešení právě pro vás.  

Vždy záleží na konkrétním umístění stavby. V některých případech, například v blízkosti silnic nebo u řeky, se vyplatí jít zcela jinou cestou – třeba zvolit obklad z vláknocementových desek. Stěny v horských oblastech zase můžeme kompletně oplechovat.  

Mohlo by vás také zajímat: 

Jak prodloužit životnost nejen dřevostavby 

Na co nezapomenout při údržbě střechy 

Dřevěné terasy a pergoly: Kam je správně umístit a jaké mají výhody?


Facebook.com Pinteres instagram
Upravit nastavení cookies